Teško mi je uopće započeti članak o osobama koje su na prvo liječenje alkoholizma došle nakon 60-e godine starosti, jer moj otac se ubraja u tu skupinu. Njegovo prvo liječenje bilo je 1995. godine, u 61-oj godini života, a na nagovor direktora i uz prijetnju otkazom.
Svaki dobar odnos, onaj koji funkcionira, traje, kvalitetan je zahvaljujući poštovanju, brizi i zajedničkim interesima osoba među kojima odnos postoji. Imati dobar odnos s ljudima s kojima živimo i radimo vrlo nam je važno. Tada smo zadovoljni, život nam je mirniji, lakše rješavamo ostale životne probleme. Međutim, znamo da nam je najteže slagati se s onima koji su nam najbliži. Stalno ih kritiziramo, ali kritiziraju i oni nas, zajedno nedovoljno svjesni razarajućeg učinka kritike. Posebno razarajuće kritika djeluje u najintimnijim skupinama, braku i užoj obitelji.
Dakle, potrebno je naučiti prepoznati, osvijestiti, riječima izraziti što se događa u braku. Važno je čuti onu drugu stranu i opisati što tko smatra dobrim brakom i što je tko spreman učiniti da bi imali brak koji odgovara viziji i jednog i drugog. Takvo pronalaženje rješenja za bolje odnose možda neće uvijek uspjeti, zato što ne slušamo što nam drugi govori ili nemamo hrabrosti to čuti, ali će sigurno spriječiti daljnje razaranje onoga što je dobro u postojećim odnosima.
Zato što članovi obitelji i dalje ne znaju kako komunicirati, na koji način pokazati svoje osjećaje, potrebe i želje, kako reagirati na negativne podražaje, na verbalnu i neverbalnu agresiju. Izlaz iz toga je da osoba nauči vještinu komuniciranja, a to je vještina koju svatko od nas može naučiti ako ima motivaciju, i ako želi raditi "na sebi", tj. modificirati vlastito ponašanje. Zvuči jednostavno, ali je teško odlučiti se i provoditi u djelo.
Naime, verbalnim načinom uglavnom prenosimo informacije, a neverbalnim prenosimo stavove i emocionalni odnos prema informacijama koje primamo ili odnos prema osobi s kojom komuniciramo.
Neverbalna ponašanja služe nam za donošenje zaključaka o dvjema glavnim vrstama odnosa među ljudima: sklonosti (ili sviđanju) i moći (statusu ili dominaciji u društvenom životu ).
Edukacijom u programima prevencije, liječenja i rehabilitacije alkoholizma trebaju biti obuhvaćeni djelatnici koji se tom problematikom bave, ali i široko pučanstvo, putem zdravstvenog prosvjećivanja te dobivanjem adekvatnih informacija putem tiska i medija (HTV, radio). Cilj edukacije u alkoholizmu je dobivanje znanja iz problematike alkoholizma i stvaranje pozitivnih odnosa prema alkoholičaru i njegovoj obitelji, što tada ima pozitivni utjecaj na liječenje alkoholičara i njegove obitelji, uz uspješno prihvaćanje u društvu.
Ulazimo u novu 1999. godinu. Na žalost, sa sve manje novca za pomoć u radu klubova liječenih alkoholičara. Ipak, ima nas sve više, već blizu sedamdesetak na području Zagreb. Registrirali smo Županijsku zajednicu klubova Zagreba i potakli mnoge županije diljem Hrvatske da učine to isto, kako bismo u skoro vrijeme mogli prići udruživanju u Savez zajednica klubova Hrvatske.
U populaciji alkoholičara na liječenju, a kasnije i u klubu, dosta je velika skupina samaca alkoholičara koju čini 20-30% te populacije. Ovdje je riječ o osobama koje žive same, zaposlene su i najčešće nemaju materijalnih problema. U slučaju alkoholičara samca obitelj postoji, no često su sve veze s njima prekinute, a ne postoji niti komunikacija u okolini gdje alkoholičar živi. Zadaća je kluba da se pobrine svome članu "samcu" pronaći nadomjesnu obitelj, u kojoj će on moći započeti postupak izmjene svoga ponašanja. Uskoro će morati sam donijeti odluku o budućim vezama s članovima svoje obitelji, kao i druge važne odluke za svoj život. Jaka vezanost s klubom i nadomjesnom obitelji postupno će se normalizirati ako bude sam postupak dobro organiziran i ako bude ispravno provođen.
Kao što je pijenje alkoholnih pića dio društvene zbilje u nas i u svijetu, tako se njegova prisutnost registrira i u športu, bilo kao dio cjelokupne športske manifestacije, bilo kao udio pojedinca u cijeloj predstavi. Čak i u profesionalnom, visoko-specijaliziranom športu, koji zahtijeva asketsko ponašanje te redovite i dugotrajne pripreme i treninge, bilježimo pojavnost konzumiranja alkoholnih pića, pa i probleme vezane uz to.
Unatoč iznesenom, ta pojavnost još nije poprimila šire razmjere jer se alkohol i cjelokupno športsko ponašanje nalaze na suprotnim stranama.
Nažalost, u posljednje vrijeme, u okviru televizijskog marketinga, bili smo svjedoci agresivnog reklamiranja alkoholnih pića tijekom nogometnih utakmica svjetskog prvenstva i na neizravan način njegovog vezanja uz šport.
Takve promidžbene poruke mogle bi potaknuti velik broj djece i mladeži da i sami počnu piti, što bi se veoma negativno odrazilo i na cijelu zajednicu.
Cilj suvremenoga psihijatrijskog liječenja je uspješan povratak bolesnika u njegovu prirodnu sredinu, što u liječenju alkoholizma znači što potpuniju reintegraciju u društvo, uz potpunu apstinenciju. U liječenju alkoholizma treba provesti određene psihoterapijske zahvate da bi se promijenili stavovi bolesnika prema okolini i realitetu, te poboljšali interpersonalni odnosi koji su u vrijeme bolesti bili poremećeni.
Treba naglasiti, da paralelno moramo stvarati i uvjete za daljnju rehabilitaciju alkoholičara i njihovih obitelji i to u klubovima liječenih alkoholičara.
Svaki program za rješavanje problema alkoholizma ima polovičan uspjeh ako ne sadrži razvijene oblike izvanbolničkog liječenja i ako nema mogućnosti za adekvatno izvanbolničko prihvaćanje bolesnika.
Jack London je osjećao i znao da s njegovim vlastitim pijenjem i posljedicama toga pijenja nešto nije u redu. Odlučio je napisati "alkoholnu" autobiografiju, "memoire jednog pijanca". Tako je nastao roman John Barleycom. Tin Ujević je napisao da je u njemu iznio tragediju svoga kratkoga, skitničkog i alkoholičarskog života. U nas je to djelo prevedeno, ali mu je dan naslov Kralj alkohol radi boljeg razumijevanja. U nekim je dijelovima romana London namjeravao realno opisati svoje probleme izazvane prekomjernim pijenjem alkohola. Međutim, sve je ostalo samo na namjeri. Iako su mnogi s divljenjem govorili o Londonovoj iskrenosti u tom djelu, već nakon prvog čitanja, stručnjak ima dojam da ga London nastoji izmanipulirati prevariti. Na mnogim mjestima u romanu London je lagao. Ili prikrivao činjenice. Laganje i prikrivanje istine, spadaju u osnovne karakteristike ponašanja alkoholičara.
Alkoholizam žena u zadnje je vrijeme sve veći problem. Smatra se da broj žena alkoholičara raste brže od
ukupnog porasta broja alkoholičara. Alkoholizam muškaraca i alkoholizam žena ima određene
specifičnosti, što se odnose ponajprije na uzroke pijenja. Razlike postoje i u načinu pijenja, starosnoj dobi
kad počinje piti muškarac a kad žena i u posljedicama prekomjernog pijenja. Specifičnost alkoholizma
muškaraca i žena uvjetovana je brojnim kulturno-historijskim i društveno-ekonomskim čimbenicima.
Odrastanje bez pušenja -
Slogan je ovogodišnjeg svjetskog Dana nepušenja, a cilj je potaknuti roditelje da razmisle o svome ponašanju i roditeljskoj odgovornosti.
Imati oca ili majku alkoholičara velik je izazov po dječji razvoj, sreću i uspjeh u životu. Još od malena djeca se često moraju susresti s nizom neugodnih, zbunjujućih i vrlo traumatičnih situacija. Nemaju dovoljno potreban mir i lijepa objašnjenja odraslih koja im pomažu da razumiju ovaj svijet i u njemu kvalitetno žive. Ne dobiju ono što dobiju druga djeca i zato im dugo treba da odrastu, steknu povjerenje u ljude, nauče sređeno rješavati probleme i toplo se odnositi prema vlastitoj djeci i partneru.
U liječenju od alkohola ili droge nema ničega ni najmanje sramotnog. Ono što jest sramotno je pustiti da vam to uništi život.
(Patricija Cornwel; Farma leševa, Algoritam, Zagreb, 1997.)
Tko želi nešto učiniti, naći će načina.
Tko ne želi, naći će izliku.
(Pablo Picasso)
Ako želite diskutirati, pridružite se našoj mail listi !