UpBackNext

GLJIVE I ALKOHOL

Mirko Knezić     

 

"Sve su gljive jestive, ali neke samo jednom !"

Ljubitelji gljiva, strastveni sakupljači i gurmani, često spominju ovu šaljivu, ironičnu izreku. Dublja poruka ove fraze govori da uz velik broj "jestivih" gljiva postoje i druge vrste "nejestivih" ili "otrovnih" gljiva. Manje se spominju tzv. "uvjetno jestive" gljive. Njihova je konzumacija uvjetovana nekim čimbenikom (npr. "jestivi isključivo mladi izdanci" ili "jestive isključivo termički obradene" i sl. ).

Među tim tzv. "uvjetno jestivim gljivama" svakako su najinteresantnije neke gljive iz roda "gnojištarki" (coprinus). Njihova konzumacija može izalzvati koprinski sindrom trovanja, ali u specifičnim uvjetima. U spomenutim gljivama izolirana je supstancija nazvana "koprin". odgovorna za sindrom trovanja.

"Koprin" ima vrlo slično djelovanje kao i "disulfiram ", odnosno "antabus ".
Kako dolazi do trovanja spomenutim gljivama?
Koji su uvjeti konzumacije spomenutih gljiva kako do trovanja ne bi došlo?

Koprinski ili antabusni sindrom prilikom konzumacije ovih "jestivih" gljiva javlja se u slučaju ako se za vrijeme jela ili jedno duže vrijeme nakon konzumacije gljiva uživaju alkoholna pića. Ponekad je dovoljna samo mala količina unošenja alkohola u organizam nakon konzumacije imenovanih gljiva, da bi došlo do pojave koprinskog sindroma trovanja, pa bila to samo čaša piva ili pojedeni slatkiš s alkoholnim punjenjem. Osjetljivost na alkohol nakon konzumacije tih vrsta "jestivih" gljiva može potrajati i do 72 sata.

Koprinski ili antabusni sindrom može se javiti već za nekoliko minuta, nakon uživanja alkohola tijekom jela ili u tom rizičnom vremenu nakon konzumacije imenovanih vrsta gljiva. Simptomi trovanja su različiti i javljaju se najčešce ovim tijekom: najprije dolazi do povišenja tjelesne temperature, javlja se crvenilo kože lica, vrata, te crvenilo kože obraslo dlakom. Nakon toga, crvenilo zahvaća ostale površine i širi se po cijelom tijelu. Slijede mentalne tegobe, bol i zujanje u glavi. Oboljeli osjeća "metalni" okus u ustima, bol u rukama i nogama. Simptomi se dalje očituju u poremećajima u radu srca i krvotoka. Dolazi do ubrzavanja bila, pojačanog rada srca. Bolesnik osjeća nabijenost tijela. Javlja se glavobolja, tjeskoba, vrtoglavica, pojačano znojenje, gadljivost i sl. U težim slučajevima trovanja dolazi do poremećaja u radu metabolizma, povraćanja i pojave proljeva. Javljaju se i smetnje vida, otežano disanje i opća slabost organizma.

lz sveg navedenog je vidljivo da trovanje zahvaća gotovo sva područja ljudskog organizma i vegetativni i psihosomatski sustav. U lakšim slučajevima trovanja izazvanim uživanjem alkohola nakon konzumacije imenovane vrste gljiva, simptomi trovanja mogu nestati za dva do četiri sata i nema naknadnih problema. Tada uglavnom nije potreban nikakav tretman. U težim slučajevima trovanja potreban je odgovarajući bolnički tretman.

Uz pojedine gljive iz reda gnojištarki (coprinus) istraživanja upućuju da slične simptome trovanja (koprinski ili antabusni sindrom) mogu izazvati i opće poznate "jestive" gljive kao što su - kovara (boletus luridus) i kijacasta grlašica (clitocybe clavipes).

Unatrag nekoliko godina gljivarenje je postalo vrlo popularna aktivnost, što je razumljivo s obzirom da gljive predstavljaju vrhunski gurmanski specijalitet i sve su traženije u našem jelovniku. Osim toga gljivarenje predstavlja relaksirajuću i zdravu aktivnost za sve pojedince i dobne skupine, omogućuje boravak u prirodi, na sviježem zraku daleko od užurbane svakodnevice i urbane sredine.

Uglavnom, možcmo reći da,je gljivarenje zdravo i korisno, ali gljive i alkohol ne idu zajedno.

Literatura: Romano Božac: "Gljive"

Jajasta gnojištarka (Coprinus atramentarius), gljiva koja uzrokuje koprinski ili antabusni sindrom.   

  

Top
 Copyright  1997,1998 >Alkohološki   
 Webmaster&Design:Davor Moravek