Moto ovogodišnjeg Svjetskog dana nepušenja, koji se obilježava 31. svibnja, jest "Ujedinjeni u borbi za svijet slobodan od pušenja".
U razvijenim zemljama svijeta svake godine na stotine tisuća pušača prestaje pušiti. Pušenje više nije atraktivno. Zna se da cigareta za koju se mislilo da odaje mirnoću, staloženost i povjerenje, zapravo prikriva nervozu i slabost.
Usprkos brojnim dokazima o štetnosti pušenja, ono je još uvijek jedan od najvećih javnih zdravstvenih problema suvremenog svijeta. Da bi se moglo uspješno provoditi suzbijanje pušenja, potrebno je istovremeno voditi računa o tri čimbenika, a to su duhan, osoba (potencijalni pušač) i okolina.
Što se tiče duhana, potrebno je putem odgovarajućih propisa kao i osiguranja provođenja tih propisa, učiniti duhan manje dostupnim, posebice maloljetnim osobama. S druge strane treba osigurati informiranje i edukaciju pučanstva, posebno rizičnih skupina, kako bi pojedinci odabrali nepušenje kao bolji i zdraviji način življenja. Vrlo je važno stvoriti ozračje u kojem se nepušenje prihvaća kao društvena norma ponašanja, a pušenje predstavlja iznimku.
Samo poštivanjem i marljivom primjenom sva tri načela možemo očekivati u budućnosti ostvarenje cilja da pušenje ostane praksa manje grupe pušača ovisnika, koji nisu u stanju ili ne žele prestati pušiti.
Čovjek koji puši obično ne razmišlja o tome da bi mogao postati ili da je već postao ovisnik. Jednostavno puši kako to čine mnogi pušači oko njega. Tek kad pokuša prestati pušiti ili ostane bez cigareta, shvaća da je uhvaćen u zamku ovisnosti. Mnogi ne žele priznati, štoviše, niječu svoju ovisnost i ako puše godinama po kutiju cigareta i više svakog dana. Često se može čuti kako pušač izjavljuje: "Nisam ovisan, ja uživam u pušenju" i tvrdi da može prestati pušiti kad god to zaželi. Međutim, on sam i njegovi najbliži mogu primijetiti kako se nakon svakog novog prestanka pušenja vraća cigareti.
Ima s druge strane pušača koji pretjerano naglašavaju svoju ovisnost i isticanjem činjenice da su postali ovisni o pušenju opravdavaju svoje pušenje. Ovisnost im služi, pred njima samima i pred drugima kao izgovor za nastavljanje s pušenjem uz riječi opravdanja kako nisu u stanju ništa učiniti da bi prestali.
Mnogi pušači koji su bezuspješno pokušavali prestati pušiti sanjaju o čudotvornom sredstvu ili nekom posebnom postupku pomoću kojeg bi lagano, bez puno napora postali i ostali nepušači.
Prestati pušiti može svatko, bez obzira na dob, dužinu pušačkog staža, broj popušenih cigareta, ali ne bez truda. Potrebne su temeljite psihičke i fizičke pripreme, poznavanje prirode ovisnosti i odluke koja je strogo osobna. Prestanak pušenja nije događaj nego proces koji traje još dugo nakon što je pušač popušio zadnju cigaretu.
To je proces u kojem pojedinac, otvoren i spreman za pozitivne promjene u životu, radi na podizanju osjećaja osobne vrijednosti koji je kod pušača često nizak zbog mnogih neuspjelih pokušaja prestanka pušenja u prošlosti. Poznato je da velik broj pušača ostavlja cigaretu tek nakon nekoliko pokušaja. Zato se ne treba obeshrabriti. Ciljevi se dosežu korak po korak, tako i prestanak pušenja može se usporediti s izgubljenom bitkom, ali to još uvijek ne znači da je izgubljen rat. Neuspjeti je neuspjeh samo ukoliko ne uspijete pokušati ponovo.
Svjetski dan nepušenja je prilika svakom pušaču da pažljivo razmotri sve prednosti nepušenja, odabere za sebe osobno najvažnije prednosti, što pomaže u donošenju odluke o prestanku pušenja. Ako pušite, sjetite se da prestanak pušenja pridonosi ne samo vašem zdravlju nego i zdravlju vaših najmilijih, koji dijele s vama životni i radni prostor. Pušenje dovodi do ovisnosti i destrukcije. U duhanskom dimu ima više ugljičnog monoksida koji je otrovan plin, nego u ispušnim plinovima većine modernih automobila.
On se veže u krvi za hemoglobin na mjestu gdje bi se trebao vezati kisik, pa tako manje kisika dolazi do mozga i mišića. Ovaj manjak kisika u tijelu je jedan od razloga zašto pušači imaju kratak dah. Stanice i organi kojima nedostaje kisik funkcioniraju slabije. Tu je i katran koji sadrži na tisuće kemikalija koje se kondenziraju u ljepljivu smjesu i talože u plućima. Katran sadrži kancerogene, dakle, spojeve koji izazivaju rak. Ne postoji zdrava razina pušenja. Dim svake cigarete sadrži oko 4000 različitih kemikalija. Prestankom pušenja tijelo se oslobađa otrova, raste osjećaj osobne vrijednosti, samopouzdanja, sreće i zadovoljstva, čovjek postaje slobodan i s više povjerenja gleda u budućnost. Prestanak pušenja znači malu investiciju a veliki dobitak!