Alkoholoski Glasnik
Up Back Next

DLAKE I ALKOHOL

Odabrala: dr. Ema N. Gruber

Dlake su po definiciji rožnate tvorevine (lat. pilus), u obliku tvrdih elastičnih niti, osobito važne za sisavce koji se po njima i nazivaju dlakaši. Glavna im je uloga da spriječe prekomjeran gubitak topline tijela i da štite organizam od štetnih vanjskih utjecaja.

U čovjeka se u embrionalnom stadiju pojavljuje potpuna dlakavost. Kasnije se dlake javljaju u reduciranom obliku, najbujnije su na glavi i zovu se kosa (capilli). Dlake koje čine kosu svima su najvažnije. Ostale dlake na tijelu obično rastu i više nego je potrebno.

Kosa je simbol ljepote a gubitak njezina sjaja ili gustoće, a da ne govorimo o ispadanju, težak je udarac ljudskom dostojanstvu. Kosa raste oko 1 cm mjesečno, starenjem sijedi zbog nedovoljne obnove pigmenta. Do ispadanja kose može doći zbog raznih bolesti kože (ekcem), u muškaraca ono može biti nasljedno (genetski uzročnik), a u većini slučajeva kosa ispada zbog nepravilne prehrane i tjelesne iscrpljenosti, kada se hranom ne unose vitamini (posebno vitamini B kompleksa, vitamini D, E i A), te željezo, cink, magnezij i kalcij, a važne su i aminokiseline (posebice cistein ).U alkoholičara je pojava ispadanja kose jedan od prvih znakova poremećaja metabolizma jetre i loše prehrane.

Uz liječenje osnovnog uzroka poremećaja (prestati piti alkohol), te nadoknadu vitaminima B kompleksa i pravilnu prehranu, u kuharicama naših baka može se naći i nekoliko preparata za vanjsku primjenu koji se uz malo truda i volje mogu prirediti i kod kuće. 

To su alternativne metode jačanja kose i sprečavanja ćelavosti te poboljšanja rasta kose. Ne mogu škoditi, a možda mogu pomoći. Izgleda da to bolje djeluju što osoba više vjeruje u njih, kao i većina drugih sličnih alternativnih pripravaka, što nije loše, jer je poznato kako snaga sugestije katkad može čak izliječiti i teške bolesti.


Slika 1. Razvoj ćelavosti kod muškaraca

Losioni za rast kose

Običnu koprivu preliti vrućom vodom, ocijediti i ohladiti. Time prati kosu prije šamponiranja. Ovaj losion širi krvne žile kože glave i na taj način jača folikule kože i potiče ih na rast.

Jednak se učinak postiže lišćem kadulje, konoplje i bibera. Jedna žlica biljke prelije se s pola litre vrele vode i ostavi da stoji pola sata. Tomu se doda jedna žlica borne kiseline. Upotrebljava se prije pranja ili između dvaju šamponiranja a ovim losionom treba masirati korijen kose.

Pregršt divlje ruže (šipka) ostaviti u pola litre jabučnoga octa dok se ne razmoči i tom otopinom trljati ćelava mjesta.

Prati glavu u čaju od ružmarina i jednom na dan masirati kosu ribljim uljem. Svakoga dana pojesti komadić svježe germe (bogata vitaminom B ).

Losioni za jačanje kose

Suho lišće breze, sa suhim cvjetovima kamilice i suhim korijenom koprive, u omjerima 1:1:1, polijemo vrelom vodom i procijedimo. Ovom mješavinom ispiremo kosu poslije pranja.

Dvije žlice lista čička i dvije žlice cvijeta kamilice preliti s osam dl vrele vode i ostaviti poklopljeno dva sata. Ocijediti i svaki drugi dan ujutro utrljati u kosu.

Losioni protiv opadanja kose

Dvije žlice nasjeckanog lista čička, dvije žlice lista koprive i dvije žlice lista i cvijeta dragoljuba ili lipe politi litrom vrele vode i ostaviti dva sata. Ovom tekućinom masirati korijen kose po pola sata, svaki drugi dan, oko mjesec dana.

1oo grama lišća koprive, 0,5 dl jabučnoga octa i 1,5 dl destilirane vode izmiješati i kuhati na srednje jakoj vatri dvadeset minuta. Ostaviti poklopljeno 24 sata, ocijediti a listove koprive dobro zgnječiti. Masirati kosu i tjeme jednom dnevno.

Losioni protiv ćelavosti

Tri žlice osušenog lista ružmarina, tri žlice mladog korijena koprive, tri žlice lista bršljana, tri žlice lista kadulje, tri žlice lista oraha, tri žlice lista čička staviti u litrenu flašu i preliti sa 7 dl komovice (komovicu ne piti!). Zatvoriti hermetički bocu i držati u toploj sobi oko 2o dana. Procijediti i masirati ćelava mjesta tri puta na dan. Svaku četvrtu večer , prije spavanja, oprati kosu "bebi" sapunom. Liječenje traje 30 dana, zatim 10 dana stanke pa opet 30 dana. Za vrijeme liječenja uzimati poslije jela po jednu pilulu vitamina B3. Piti čaj od mješavine kamilice, lista koprive, lista dragoljuba, ružmarina, lista čička i naribanog korijena celera. Čaj treba stajati 90 minuta, pije se s medom prije i poslije svakog obroka.

Losion protiv seboreje (masna koža i kosa)

Pet žlica lista koprive, cvijeta kamilice i lista čička politi s 12 dl vrele vode i u procijeđenu tekućinu dodati 3 dl vinskog octa, te dobro izmiješati. Natopljenom vatom močiti korijen kose ujutro i navečer tijekom 2o dana.

Losion protiv prhuti

Skuhati čaj od dvije žlice lista i kore vrbe na pola litre vode. Iza pranja kose ovim čajem masirati korijen.

Pomiješati 180 grama destilirane vode sa 100 grama tinkture koprive, 50 grama tinkture nevena i 50 grama tinkture čička te 40 kapi eteričnog ulja ružmarina. Ovom smjesom mazati svakodnevno vlasište.
Tinkture se rade tako da se osušena biljka prelijeva alkoholom u odnosu 10 grama biljke na 100 grama 70% alkohola, a zatim ostavi da stoji dobro zatvorena na sunčanom mjestu oko 6 tjedana.

Prokuhati koprivu u octu ( dvije žlice lišća u 2 dl octa te masirati korijen kose.
Ovo sredstvo također vraća kosi prirodan sjaj i boju.

Glavicu luka isjeckanu i prelivenu
alkoholom ostaviti da stoji pet
tjedana i onda procijediti i
tom tekućinom trljati tjeme.

Top
| Naslovnica | Sadržaj | Bolesti ovisnosti | Stop Pušenju! | Poveznice |
Copyright © 1997-2001
Webmaster&Design: Moravek


moravek.org