OSTATI ZDRAV
Čitajući udžbenik za III razred srednje škole, autora prof. dr. Oskara Springera "Čovjek i zdravlje", naišao sam na niz zanimljivih naputaka prof. Springera i Svjetske zdravstvene organizacije (World Health Organization, WHO).
Mnogi od tih naputaka su nam već poznati, no dobro je da ih se prisjetimo. Pojam zdravlja, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, glasi: "Zdravlje je potpuno, tjelesno, duševno i društveno blagostanje, a ne samo odsutnost bolesti i iznemoglosti."
Na zdravlje, kvalitetu i duljinu našeg života utječu brojni čimbenici, od kojih na neke možemo planirano i voljno utjecati. To su pretežito način života te manje onečišćenje okoliša i stres. Svaki čovjek može znatno utjecati na svoje zdravlje, tjelesnu kondiciju, radnu sposobnost, duševno zadovoljstvo i dužinu života ako nastoji da sebe i druge čuva od mogućnosti da oboli. Dužnost je svakog čovjeka da misli na svoje zdravlje i da djeluje na druge u svojoj okolini kako bi i oni ostali zdravi. Kako spriječiti bolesti, odnosno kako ostati zdrav, živjeti kvalitetno i dugo? Lako - ali je teško provesti u djelo, gotovo nemoguće. Zašto je to tako? Zato što robujemo svojim navikama. Uzmimo, na primjer pušenje i alkohol. Pušači i alkoholičari se isključivo svojom voljom truju i oštećuju svoje zdravlje. Kada se nađu u bolnici, tek tada postaju svjesni pogreške u načinu življenja. Za mnoge je tada već prekasno.
Nedovoljno održavanje tjelesne kondicije, kao i razina tjelesne kondicije utječu na opće zdravstveno stanje. Kondiciju uglavnom uvjetuje količina fizičkog rada što ga se redovito obavlja. Fizički rad uključuje sve pokrete kao što su hodanje, sjedenje, jedenje, disanje i dr., ali sa stajališta kondicije najvažnija je količina i vrsta fizičkih aktivnosti kojima se dopunski bavite (športsko-rekreativne aktivnosti).
|