SLATINSKI ALKOHOLOŠKI PROGRAMI
Slatinske alkohološke programe danas sačinjavaju devet klubova liječenih alkoholičara, povezanih u Udrugu klubova liječenih alkoholičara, koja je registrirana kao pravna osoba. Također, slatinske alkohološke programe čine mnoge obitelji uključene u programe klubova liječenih alkoholičara, djelatnici u klubu liječenih alkoholičara, brojni prijatelji članova i klubova koji sudjeluju u aktivnostima alkoholoških programa.
Od 31. siječnja 1975. godine, dana kada je započeo rad slatinskih alkoholoških programa na čelu s dr. Marijom Turk-Kuči, pa sve do 31. siječnja 1998. godine, i programi, i obitelji i djelatnici višestruko su evoluirali ili, kako bi rekao prof. dr. Vladimir Hudolin - rasli su i dozrijevali.
U svojem rastu i dozrijevanju za te 23 godine kroz klubove je prošlo više od tisuću obitelji, postignuto je 1548 godina apstinencije, u klubovima je radio 21 djelatnik, održana su 3 tečaja senzibilizacije, napisano 10 stručnih radova i, kao kruna svega, u suradnji s prof. Hudolinom izdana je knjiga "Slatinski alkohološki programi 1975-1995" i "Alkoholom izazvane patnje".
Mnoge aktivnosti kluba liječenih alkoholičara zaokupljale su obitelji koje su došle potražiti pomoć. Pokazane su im druge mogućnosti i načini rješavanja poteškoća, ponuđeni su im drugačiji izbori. Bezbroj članova znalo je to vratiti trezvenošću, radom u svojoj sredini kao dobri knjigovođe, zidari, poljodjelci, liječnici, učitelji, a u svojim obiteljima dobri bračni drugovi i roditelji.
Dvadeset godina rada je povijest. A u povijesti dvadesetogodišnjega rada slatinskih alkoholoških programa mnogo je značajnih stvari i aktivnosti učinjeno i mnogo je osoba u tome radu sudjelovalo. Sve aktivnosti i svi sudionici su važni, nikoga ne treba zaboraviti jer ovo danas, skup je prošlog, i vremena i rada i osoba. Međutim, ovo što postoji danas, djelo je dr. Marije Turk - Kuči. Dana 31. siječnja 1975. započela je i tešku i lijepu zadaću pružanja podrške, solidarnosti i ljubavi onima koji su upravo to trebali. S vremenom, kao magnet, u slatinske alkohološke programe privukla je med. sestru Višnju Kajzer (1977.), psihologinju Kseniju Vujanović-Juras (1983.) i stvorila okosnicu današnjeg postojanja.
Isto tako su bili važni, aktivnosti i rad bračnog para Hudolin, svjetskih alkohologa, i njihov utjecaj na slatinske alkohološke programe, djelatnike i obitelji u programima. Prof. Vladimir Hudolin i prof. Višnja Hudolin u Slatini su bili šest puta, održali su tri tečaja senzibilizacije alkoholom izazvanih poremećaja, autorizirali zajedničku knjigu sa slatinskim djelatnicima i obiteljima i ostavili neizbrisiv trag u svojem i postojanju slatinskih alkoholoških programa.
|