Alkoholoski Glasnik
Up Back Next

IZ HERCEGOVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE

IZVJEŠĆE O RADU ALKOHOLOŠKE ŠKOLE ZAJEDNICE KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA HERCEGOVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE

Nada Matović, soc. pedagog,
voditeljica Alkohološke škole

1. Škola je funkcionalnog karaktera i otvara se prema potrebi.

2. Provodba permanentne edukacije obitelji, starijih apstinenata i stručnih djelatnika temelj je rada škole.

3. Senzibilizacija socijalne sredine putem javnih tribina 

Jedan od temeljnih načela rada, kako Alkohološke škole, tako i svih klubovi liječenih alkoholičara koji djeluju u sklopu Zajednice klubova liječenih alkoholičara, jest senzibilizacija socijalne sredine putem javnih tribina, natpisa u tiskovinama te gostovanja na radiju i televiziji. Ove smo godine održali 12 tribina. 
Posljednja je bila prije petnaestak dana. Poticaj za njeno održavanje stigao je od dr. Nade Bazine, neuropsihijatrice i ravnateljice Kliničke bolnice Mostar i prof. Arifa Smajkića s Medicinskog fakulteta u Mostaru. Tribina je bila namijenjena studentima starijih godina Medicinskih fakulteta iz Sarajeva, Tuzle i Mostara. Predavači na tribini su bili: dr. Nada Bazina, neuropsihijatar i Nada Matović, soc. pedagog, na temu:"Što znamo o alkoholizmu i narkomaniji". U razgovoru sa studentima, poglavito s onima koji dolaze iz Bosne, naglašena je potreba za oživljavanjem klubova liječenih alkoholičara na tomu prostora.

4. Evaluacija rada provodi se kontinuirano.

 Ove su se godine u Alkohološkoj školi liječila 22 alkoholičara. Od toga 20 njih uspješno apstinira, dvojica su bila u recidivu, koji je prekinut i ponovno apstiniraju. Alkoholičari u školu dolaze s obitelji samoinicijativno ili nakon otrježnjenja u bolnici.

5. Rad s recidivistima provodi se po posebnom programu.

 U tu je svrhu organiziran sedmodnevni seminar za recidiviste i članove njihovih obitelji, nakon čega su svi zajedno polagali ispit. Odgovarali su na 20 pitanja, a glavna je tema bila:" Što dobivam, a što gubim recidivom." Pitanja su bila sastavljena na način koji je omogućavao da se stekne kvalitetniji uvid u uzroke recidiva, definiraju njegove posljedice, izgradi kritički stav spram recidiva, te razvije motivacija za liječenje.

6. Suradnja s Neuropsihijatrijskim odjelom KBC Mostar.

 Pacijenti koji se liječe na odjelu zbog alkoholnih psihoza, nakon oporavka šalju se u Alkohološku školu koja traje 21 dan i završava se ispitom iz alkohologije. Na sastanku Oglednog kluba liječenih alkoholičara polaznici koji uspješno završe edukaciju u školi dobivaju diplomu i pupoljak ruže. Za vrijeme edukacije u školi svi polaznici redovito posjećuju Ogledni klub, koji djeluje uz Alkohološku školu, i pored ostalog, ima za cilj proširivanja znanja o temama koje se obrađuju u školi, ali ne dovoljno sadržajno. Na svakom sastanku Oglednog kluba obradi se po jedna tema, npr. recidiv, uspješno roditeljstvo, odabrane teme iz Alkohološkog glasnika i sl. Članovi Oglednog kluba su osim polaznika škole, koji se liječe bolnički ili izvanbolnički, i apstinenti iz mjesta u kojima ne djeluje klubovi liječenih alkoholičara, ali i članovi ostalih klubova liječenih alkoholičara koji zbog opravdanih razloga nisu mogli nazočiti sastanku matičnog kluba. Također, na sastanke Oglednog klub dolaze i članovi AA kluba iz Međugorja, koji je osnovan za hodočasnike koji dolaze iz cijelog svijeta. Polaznici škole i pacijenti s Neuropsihijatrijskog odjela posjećuju sastanke svih klubovi liječenih alkoholičara tijekom tjedna.

7. Obiteljska sijela

Osim redovitih obiteljskih sastanaka, jednomu mjesecu organiziramo i tzv. obiteljska sijela. Njihov je cilj, ponajprije, izgrađivanje empatijskog odnosa unutar grupe apstinenata i članova njihovih obitelji, unaprjeđivanje međuljudskih odnosa u cijelosti, izgrađivanje tolerancije, suživota i ljubavi, dakle svega onoga što je blisko ljudskoj vrsti.

8. Rad dječje igraonice

Smatramo da usporedo s rehabilitacijom roditelja treba raditi i s djecom koja su bila prisutna pa i sudionici u najtežem ratu, obiteljskom ratu. Primjenjujući u radu likovne, literarne i druge sadržaje otkrivali smo vrstu i veličinu doživljene traume, te kroz simboličke igre radili na njenom razrješenju. U tu smo svrhu ustanovili malo kazalište lutaka, priredili igrokaze sadržajno prilagođene ovoj problematici (npr. Crvenkapica s porukom da je vuk alkohol, a lovac Klub liječenih alkoholičara, recital Cigara, i druge slične sadržaje). Treba napomenuti da se djeca koja sudjeluju u radu igraonice, ističu u školi po svojoj kreativnosti, te da sa sobom dovode na igraonicu i drugu djecu, koja nemaju dodira s alkoholnim problemima, što je izravno u vezi s primarnom prevencijom. Ne treba posebno isticati, kako ovakav odnos pozitivno djeluje na njihovo samopouzdanje i porast ugleda u grupi vršnjaka.

9. Supervizijski sastanci

Jednom u mjesecu održavamo redovite supervizijske sastanke, na kojima se osim analize rada klubova obrađuje i stručne teme, kojima se poboljšava rad stručnih djelatnika i klubova.

10. Izdavačka djelatnost

Do sada smo tiskali dvije knjige: "Zora iznad ponora" i Priručnik za rad u klubovima liječenih alkoholičara (zbornik radova istaknutih alkohologa). Također, u pripremi su i slijedeća izdanja: "Ovisnost i ovisnici", "Igrom protiv ovisnosti", "Svemir u jednoj kapljici i putokaz kao spas", autorice Nade Matović i suradnika.

11. Programi sprječavanja pijenja na radnome mjestu

Izradili smo program primarne, sekundarne i tercijarne prevencije alkoholne ovisnosti za najveće mostarsko poduzeće "Aluminij d.d.", s kojima smo uspješno surađivali cijelu proteklu godinu. Programi su prilagođeni potrebama ovog poduzeća i njegovih djelatnika. U planu je formiranje dvaju klubova liječenih alkoholičara u ovom poduzeću, čiji bi se sastanci održavali tijekom radnog vremena, što je izravno u vezi s smanjenjem bolovanja i senzibilizacijom radne sredine.

Top
| Naslovnica | Sadržaj | Bolesti ovisnosti | Stop Pušenju! | Poveznice |
Copyright © 1997-2001
Webmaster&Design: Moravek


moravek.org