Iz tiska | 48
Mila, 9. prosinca 1998.
Onaj tko poroku alkohola pridoda i porok cigareta, ozbiljno ugrožava svoje zdravlje, jer se rizici zbrajaju. Etanol u piću je supstancija koja nadražuje sluznicu i "priprema" ju da bude prijemčiva, a većina od 5000 supstancija sadržanih u cigareti, karcinogene su. Lako je stoga shvatiti zašto onaj tko pije i puši, ima istodobno sto puta veće šanse da oboli od tumora dišnih putova i gornjeg probavnog trakta, tj. ustiju, grkljana, dušnika i jetre.
SAMO ČAŠICA - DVIJE !
Umjerena količina alkohola ima na organizam pozitivne učinke. Vino štiti od infarkta a čašica kvalitetnog konjaka na dan poboljšava krvotok. No, pripazite s količinom: prag je 30 grama etanola dnevno, što odgovara količini od dvije čaše vina, piva ili likera u 24 sata za muškarce, a za žene dvostruko manje. Osim zdravstvenog stanja onoga tko pije, važno je i vrijeme i način na koji se alkohol konzumira: prije jela, kao digestiv, djeluje mnogo brže i jače nego ako se pije polako i uz jelo.
5 x ZAŠTO PRESTATI PITI
1. Središnji živčani sustav: Alkohol djeluje poput paralizirajućeg otrova, uzrokujući promjene u karakteru (agresivnost, razdražljivost, euforiju, plačljivost), intelektualne smetnje, te poteškoće s pamćenjem i snom. Učestala je i upala živaca, koja umanjuje mišićnu snagu, uzrokuje snažne bolove u mišićima i obamrlost.
Jutarnji list, 30. prosinca 1998.
LONDON - Novogodišnja proslava za tisuće radnika londonskog financijskog središta bila je ograničena jer se alkoholna pića nisu smjela piti. Naime, financijski moćnici su željeli da njihovi stručnjaci u 1999., godinu kad će zaživjeti jedinstvena europska valuta euro, uđu trijezni, napisao je britanski časopis Mail. Kompanije su zamolile direktore hotela da tog vikenda izbace alkoholna pića iz mini barova te da limitiraju ponudu namijenjenu posluživanju u sobu.
Večernji list, 2. siječnja 1999.
Vjekoslav Šafranić, suvlasnik "Sokol-Šafranić" sedamdesetih je osam godina bio redar ispred poznatih diskoteka "ITD" i "Studentski centar". O fenomenu nasilja u diskotekama Šafranić kaže: Nekad su se sukobi i nesporazumi rješavali šakama, ponekad, i to rijetko, potegnuo bi netko bocu, nož, pištolj. Nekoliko je razloga što je toliko nasilja u objektima za zabavu mladih i ispred njih. Mnogi posjeduju oružje, posebice neprijavljeno. Sve je više mladih koji uživaju drogu, a ako uz to uživaju alkohol i imaju vatreno oružje, teško ih je staviti pod kontrolu. Pojedini posjetitelji boluju od poslijetraumatskog stresnog poremećaja i često su prepušteni sami sebi. U konfliktnoj situaciji njihova je reakcija nepredvidiva. Osobno sam protiv toga da i oni koji za to imaju dozvolu u disco klubove i mjesta za zabavu nose oružje. Ondje mu nije mjesto jer nitko ne zna kako će reagirati kad popije čašicu ili dvije.
Jutarnji list, 4. siječnja 1999.
RIM - Tex Willer, najpoznatiji i najstariji talijanski strip, došao je na udar Codaconsa, jedne od brojnih talijanskih udruga za zaštitu potrošača, jer navodno svojim ponašanjem navodi na pušenje i pijenje alkohola. Codacons traži povlačenje iz prodaje najnovijeg broja stripa o Texu Willeru jer se "jedino pušeći cigaretu i pijući alkohol" smiruje, što ne djeluje odgojno. Poznati junak western stripa, koji izlazi već 50 godina, u najnovijem broju izjavljuje kako "pušenje opušta živce", a na drugom mjestu izjavljuje "najbolje ideje mi dolaze uvijek pred bocom".
Jutarnji list, 13. siječnja 1999.
SANTA ROSA - Više od stotinu ptica palo je s drveća i poginulo na pločnicima Santa Rose zbog - pijanstva. Ptice su dobile preveliku dozu alkohola nakon što su pojele bobice koje su fermentirale na granama. Tamnocrvene bobice, koje su omiljeno jelo ptica, ostale su na granama dulje nego inače i stvorile prilično jak alkohol.
Jutarnji list, 16. siječnja 1999.
ULAN BATOR - Problemi s alkoholizmom poprimili su posljednjih godina stravične razmjere u Mongoliji. Ulanbatorska policija morala je prošle godine 56.852 vrlo pijane osobe dovesti s ulica u ćelije za otrežnjavanje. Najagresivniji se odvode u bolnice i vezuju, a ostale se pijance skida do gola, tušira hladnom vodom i ostavlja u ćelijama do jutra. Takve metode izazvale su prosvjed "normalnih" zatvorenika koji cijelu noć moraju slušati zavijanje pijanaca, a ujutro se zatvorom širi nepodnošljiv smrad loše vodke, povraćanja i neopranih tijela.
|