Up Back Next

MODIFICIRANA BALINTOVA GRUPA

Lidija Paszko   

 

Za dostručne voditelje u klubovima liječenih alkoholičara diploma za uspješno pohađanje 40 sati grupnog trening programa za voditelje klubova liječenih alkoholičara svjedodžba je o mom predanom angažmanu u radu 1. Balintove grupe. Ta je grupa djelovala kontinuirano od 9. ožujka 1995. do 28. svibnja 1996. godine. Takvu diplomu imaju i moji prijatelji, dostručni voditelji klubova, s kojima sam se svakog četvrtka, u 16 sati, sastajala kod prim. dr. sc. S. Pintarić na modificiranoj Balintovoj grupi, koju je pohađalo 12 dugogodišnjih apstinenata.

M. Balint je psihoanalitičar koji je 1949. godine uveo, na Tawistock klinici u Londonu, seminarski rad u malim grupama s liječnicima opće medicine. Balintov je bio cilj pomoći kolegama liječnicima, da u grupi analiziraju svoje emocije i interakcije prema bolesnicima i slušaju mišljenje drugih kolega o njihovim i svojim problemima.

Način rada naše modificirane Balintove grupe odvijao se kroz analizu svojih i tudih emocija u interakcijama članova grupe. Katkad smo radili simulaciju rada u klubu liječenih alkoholičara. U procesu rada grupe trebalo se senzibilizirati i za ono nesvjesno u nama. Savladali smo vještinu uspješne komunikacije, da nas drugi razumiju. Meni je Balintova grupa pomogla u boljem razumijevanju vlastitih reakcija. Pozorno smo slušali jedni druge i definirali problem. Zajednički smo tražili pozitivno rješenje. Katkad ih je bilo i više. Često smo za domaći uradak iznosili prikaz na zadanu temu. Na primjer: " Što je svaki član kluba pripravan učiniti za novu obitelj, kako bi ona lakše ostvariia cilj u svojoj rehabilitaciji?", ili "Kako mi živimo sada kao višegodišnji apstinenti?".

Rad na sebi zahtijevao je od nas, dostručnih voditelja klubova, da se preispitamo jesam li sam kao osoba dosljedna, istodobno i dovoljno fleksibilna, da ne upadam u stereotipije? Tijekom višemjesečnoga rada u Balintovoj grupi obogatili smo psihološke uvide o sebi, a i spoznaja. o psihološkim mehanizmima. Upoznali smo pojam emocionalne inteligencije. Ta sposobnost suosjećanja za nečiju emociju omogućuje nam da pomognemo osobi na primjeren način, da ju zaštitimo ili ju potičemo da si sama pomogne.

Svaki član naše modificirane Balintove grupe bio je obvezan redovito odlaziti na sastanke kluba liječenih alkoholičara. Naime, u prijateljskom klubu bili smo samo promatrači i naknadno smo opisali svoje opservacije. Tijekom ljeta 1995. temeljito smo radili kako bismo se osposobili da prihvatimo ozračje grupe, sociometrijski uočili mjesto u grupi, te mjesta drugih članova. Edukacija u Balintovoj grupi omogućuje osobi da samu sebe motivira, da ustraje, unatoč frustriranosti, kontrolira impulzivnost i odgodi gratifikaciju, regulira raspoloženje, razluči uznemirenost od procesa razmišljanja, da suosjeća s drugima i da se nada.

  

Top
 Copyright  1997,1998   
 Webmaster&Design:Davor Moravek