PROSLAVA 32. GODIŠNJICE POSTOJANJA KLUBA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA "SPLIT"tajnik Klub "Split"
Dana 12. travnja 1998. godine navršilo se 32 godine otkako ovaj klub djeluje na području grada Splita i okolice, te smo tim povodom upriličili malu svečanost, koju su uveličali svojom nazočnošću pročelnik Županijskog ureda za zdravstvo i socijalnu skrb dr. Joško Kalilić, te član Gradskog poglavarstva zadužen za socijalnu skrb g. Luka Milanović. Posebnu radost i zadovoljstvo članstva izazivala je nazočnost ravnateljice Državnog zavoda za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži, gospode Štefanije Knešaurek. Gospodin Mate Smolčić, viši med. tehničar, koji 31 godinu radi kao terapeut u klubu, govorio je o radu kluba u proteklim godinama, navodeći uspjehe i slabosti, kao i probleme na koje se tijekom rada nailazilo, pogotovo probleme izazvane tijekom Domovinskoga rata. Usprkos svemu Klub je kontinuirano radio cijelo vrijeme i smatra se da je polučio rezultate.
Tajnik Kluba Tomo Volf iznio je podatke o broju liječenih alkoholičara, kao i onih koji su bez bolničkog liječenja odlučili više ne piti i liječiti se u Klubu. Njih je u 32 godine kroz Klub prošlo 2576, od kojih velika većina apstinira. To pokazuje i uvid u kretanje apstinencije članova, koja uz povremene uspone i padove tijekom 30 god. (1966. do zaključno 1995. god.) iznosi u prosjeku 67%, što smatramo zavidnim uspjehom.
Klub sada ima 36 članova, od kojih 27 redovito prisustvuje terapijskim sastancima grupa ponedjeljkom i četvrtkom. Ostalih 9 su uglavnom starije i boležljive osobe, ali i višegodišnji apstinenti - dvojica ove godine navršavaju 30 godina apstinencije - tako da povremeno navrate u Klub, ali su u stalnom kontaktu s Klubom, naročito s terapeutom.
U daljnjem razgovoru najviše je pozornosti bilo posvećeno prevenciji alkoholizma. To je u svom izlaganju posebno naglasio dr. Kalilić, ističući da je alkohol iznimno teži i masovniji problem od droge, premda se o ovisnosti o drogama više govori nego o alkoholizmu.
Gospođa Štefanija Knešaurek je posebno istakla da je alkohol, nažalost, svima dostupna droga i da se o njemu premalo govori prihvaćajući pijenje kao stil života. Bitno je raditi na sebi jer tako radimo za dobro svih oko nas.
Na kraju je zaključeno da se treba više uključiti u provođenje programa suzbijanja alkoholizma i njegove štetnosti. Više surađivati sa strukturama vlasti, jer je suradnja zadnjih nekoliko godina prilično slaba. Svečanost je završena uz skromnu zakusku.
|