UpBackNext

30 GODINA KLUBA "ZABOK"

Zemira Medved, dr. med., spec. psihijatar
Danica Posavec, dipl. ing. socijalnog rada  
 
 

 

Klub liječenih alkoholičara Zabok počeo je radom 1968. godine na inicijativu Odjela za alkoholizam tadašnje Vinogradske bolnice Zagreb. Njegov rad je opstao zahvaljujući požrtvovnosti dr. Karla Šmita koji je bio također liječeni alkoholičar i koji je preuzeo ulogu terapeuta Kluba Zabok. Sastanci Kluba su se održavali u prostorijama Doma zdravlja Zabok, uz povremenu pomoć psihijatrijske službe.

Od 1974. godine stalni terapeut Kluba Zabok postaje dipl. ing. socijalnog rada Danica Posavec, s dodatnom izobrazbom iz bolesti ovisnosti i obiteljske terapije. Klub je radio redovito pokrivajući čak područje do Zaprešića, Klanjca, Krapine, Zlatara i Huma na Sutli. Tijekom proteklih desetljeća kroz Klub Zabok prošlo je više od 2000 bolesnika, od čega je 1650 njih liječeno bolnički. Ostali su liječeni ambulantno u okviru psihijatrijske ambulante Opće bolnice Zabok u dogovoru s radnom organizacijom i liječničkom komisijom. Kada se iz pojedinog područja skupilo troje ili više apstinenata sviše od šest mjeseci apstinencije, pristupilo se organiziranju Kluba tog područja. Tako su osnovani Klub Krapina, Klub Bedekovčina, Klub Stubičke Toplice, Klub "Straža" Hum na Sutli, Klub "Život", Klub Zlatar, Klub Klanjec.

Krajem osamdesetih godina održali su se redoviti plenarni sastanci klubova Krapinsko-zagorske regije, uz sudjelovanje terapeuta, predstavnika regionalnih zajednica i samih članova klubova, s namjerom što potpunijeg rješavanja složene problematike alkoholizma.

Praksa je pokazala da su ostali raditi samo oni koji su imali osiguran prostor i primjerenu naknadu za terapeuta u klubu liječenih alkoholičara. Početkom devedesetih godina, prije izbijanja Domovinskoga rata u Republici Hrvatskoj, na području Krapinsko-zagorske županije radili su samo Klub Zabok i Klub Krapina. Bez obzira na ratne nedaće, Klub Zabok radi kontinuirano osim jednogodišnjeg prekida zbog bolesti terapeuta.

Početkom proljeća 1997. godine dolazi do punog oživljavanja Kluba Zabok. Rad se odvija u dvije grupe, i to jedne od 12,30 do 13,30 sati, te druge od 15,30 do 16,30 sati srijedom u prostorijama Specijalističke ambulante za psihijatriju Opće bolnice Zabok. Češća je i suradnja u okviru Alkohološke sekcije pri Hrvatskom liječničkom zboru s Odjelom za bolesti ovisnosti Kliničke bolnice "Sestre milosrdnice" u Zagrebu.

U okviru te suradnje je pri Općoj bolnici Zabok održana tribina o temi "Prevencija i dijagnostika alkoholizma", koju je vodio prim. dr. Breitenfeld uz sudjelovanje liječnika Opće bolnice Zabok i liječnika iz PZZ Krapinsko-zagorske županije (30. siječnja 1998.). Pretplaćeni smo na Alkohološki glasnik, koji se redovito koristi u preventivno - edukativne svrhe.

Dvojba koja muči terapeute Kluba Zabok je spoznaja da je potrebno organizirati Klub izvan radnog vremena i izvan Opće bolnice Zabok po svim pravilima registracije udruga.

Nakon cjelovitog izvješća, jasno je da su poteškoće s kojima se susrećemo slične onima s kraja šezdesetih godina kad je Klub osnovan. Ne treba zanemariti aktualni gospodarstveni i socijalni trenutak u našoj domovini koji je vrlo nepovoljan za ovakve zahvate koji traže i novčanu potporu i moralnu podršku društva u cjelini.

Terapeuti Kluba planiraju sveobuhvatnu akciju prikupljanja svih zainteresiranih za ovu problematiku na razini regije radi traženja trajnijih i boljih rješenja. U okviru psihijatrijske službe predvida se sastanak s nadležnim strukturama na razini Krapinsko-zagorske županije radi osiguranja sredstava za plaćanje terapeuta u Klubu Zabok i eventualno i onima u tek osnovanim klubovima regije. Unutar psihijatrijske službe čine se napori da se potakne i uključi liječnike opće medicine, socijalne radnike i druge stručne suradnike za rad u klubu liječenih alkoholičara.   

  

Top
 Copyright  1997,1998   
 Webmaster&Design:Davor Moravek