| home| ovisnosti| sadržaj |

U BORBI PROTIV BOLESTI OVISNOSTI

Vec sedamnaest godina na Medicinskom fakultetu u Tuzli postoji organizacija koja se bavi prevencijom bolesti ovisnosti medju mladima. O tome pise Sanadina Jasarevic.

Sve je pocelo 1982. godine kada je grupa studenata i profesora Medicinskog fakulteta u Tuzli, a i nekolicina ljekara, osnovala "Sekciju za borbu protiv pusenja". Studenti medicine svojim licnim primjerom postali su pokretaci i nosioci akcije preventivnih mjera u borbi protiv pusenja narocito medju djecom i omladinom u bivsoj Jugoslaviji. Na prijedlog Sekcije 31. januar je proglasen "Danom bez cigarete" i to je postala najmasovnija preventivna aktivnost na ovom podrucju. Poduzet je citav niz aktivnosti preventivnog karaktera sa ciljem upoznavanja sire javnosti o stetnosti pusenja kao sto su propagandne aktivnosti putem mass-medija, stampanje kazala za knjige, brosura, kalendara i plakata sa poznatim likom "Nepuska" koji i danas krasi fasadu naseg fakulteta. Bila su tu jos i predavanja za ucenike osnovnih i srednjih skola, kao i za studente. Akcija "31. januar - Dan bez cigarete" dala je, i jos uvijek daje, doprinos smanjenju opste zagadjenosti, a svi oni koji tog dana ne zapale cigaretu, ucinili su prvi korak u odvikavanju od ove stetne navike. Vec 1986. godine "Sekcija za borbu protiv pusenja" Medicinskog fakulteta u Tuzli postala je koordinator akcije "Dan bez cigarete" za 400 medicinskih fakulteta Evrope, a plakati Sekcije su se pojavili cak i u Dalasu, Tokiju i nekim islamskim zemljama. Sekcija je postala i saradnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) ukljucivsi se u njen pokret "Zdravlje za sve do 2000. godine". Sve do pocetka rata Sekcija je aktivno radila na raznim projektima.

U decembru 1995. godine, nakon trogodisnje pauze, na inicijativu studenata obnovljen je rad Sekcije. Smatrajuci da su alkoholizam i narkomanija tezi i znacajni problemi u tim ratnim, zatim i poslijeratnim uslovima prosirena je aktivnost Sekcije i na prevenciju alkoholizma i narkomanije. Ubrzo je i naziv Sekcije promijenjen u "Pokret protiv pusenja, alkoholizma i narkomanije". U obnovljenom radu Pokreta podrsku studentima prva je pruzila Prof. dr Zlata Zigic, danas predsjednica i srce Pokreta. Kad kazem srce, mislim prvo na pokretace rada ali isto tako mislim na osjecajnu ali energicnu zenu koja svoju ljubav prema radu, znanju i posebno ljubav prema ljudima prenosi na studente - clanove Pokreta. ^lanovi Pokreta danas su studenti i profesori Medicinskog fakulteta u Tuzli, a jedna od nasih aktivnosti je i saradnja sa svim organizacijama koje se bave bolestima ovisnosti i koordincija osnivanja ovakvih sekcija, kao sto su sekcije pri Klinicko medicinskom centru i Tinejdzerskom centru u Tuzli. Akcija "31. januar - Dan bez cigarete" je nastavljena, a osnova naseg rada je kontinuirana aktivnost na edukaciji, propagandi i istrazivanju rasprostranjenosti pusenja, alkoholizma i narkomanije.

Osnovni cilj rada Pokreta je prevencija bolesti ovisnosti medju mladima, dakle, medju onom zdravom populacijom koja jos nije usla u taj zacarani krug, a jedina ta zdrava populacija je pogodna za preventivno djelovanje. Studenti Medicinskog fakulteta smatraju da njihovo znanje i entuzijazam mogu dati dobre rezultate u ovoj oblasti jer mladi najbolje razumiju mlade i najvise im vjeruju. Da bi bili pokretaci i nosioci akcija protiv bolesti ovisnosti, mladi moraju sluziti licnim primjerom.

Da bismo uspjesno realizirali nase aktivnosti posvecujemo veliku paznju sopstvenoj edukaciji. U stalnom smo traganju za odgovarajucom savremenom literaturom. Koristimo svaku priliku da naucimo nesto novo od strucnjaka iz zemlje i inostranstva. Kontaktirali smo dr. \ukanovica, psihijatra koji se bavi ljecenjem narkomana u Sarajevu. Od njega smo dobili niz konstruktivnih savjeta i uputa za nase dalje aktivnosti na prevenciji narkomanije, a psiholog Mr Semsudin Papovic prenio nam je svoja iskustva o primarnoj prevenciji pusenja. Ucestvovali smo u radu seminara Promocija zdravlja u organizaciji WHO u Tesnju, gdje smo predlozili da se oformi koordinacioni odbor na nivou drzave, ciji bi clanovi izradili nacionalni plan na suzbijanju bolesti ovisnosti. Nas Pokret se medijski predstavio i u Osijeku, gdje smo izmjenili iskustva sa predstavnicima iz ^ikaga i upoznali se sa savremenim metodama rada u nastavi zahvaljujuci Prof. dr Ladislavu Bogneru. Pohadjali smo i nekoliko seminara, kao sto su bili "Droge u svijetu", "Edukacija edukatora - prevencija pusenja, alkoholizma i narkomanije" i drugi. Nasi predstavnici su bili i ucesnici 4. Medjunarodne ljetne skole IFMSA "Stop AIDS" odrzane pocetkom jula 1998. godine. Rezultate nasih istrazivanja predstavili smo i na studentskim kongresima kroz radove "Pusenje i mladi", "Stav mladih o narkomaniji" i "Poslijeratna prevencija narkomanije u Bosni i Hercegovini".

Nasa istrazivanja su, izmedju ostalog, pokazala da mladi ljudi nedovoljno znaju o bolestima ovisnosti. To je bio podsticaj za realizaciju nasih projekata edukacije u skolama, putem TV i radio emisija, kao i pisanjem o ovoj temi u stampi. Treba spomenuti da ni odrasli ne znaju dovoljno o bolestima ovisnosti. U to smo se uvjerili na javnim tribinama koje smo organizovali za roditelje i nastavnike ("Da li je vase dijete narkoman?"). Znacajno mjesto u nasem radu ima edukacija mladih o bolestima ovisnosti, a nasa sopstvena edukacija nam je omogucila da koristimo savremene metode rada u nasim projektima koje smo realizirali u nekim osnovnim i srednjim skolama u Tuzli. Interesantno je da su ucenici pokazali veliko zanimanje upravo zbog savremenog pristupa u iznosenju ove problematike. Na ovim malim radionicama, zajedno smo naucili nesto novo uz druzenje i razgovor. Na kraju je bilo i cvijeca i suza. Mi smo uzivali u radu sa djecom i upravo ove njihove reakcije su nagrada za nas rad i motivacija da dalje radimo.

Objavljeno u broju 2 BoHeMSA zurnala Vox medici, februar 1999


Home