Alkohološki Glasnik - Novosti

MJESEČNIK ZAJEDNICE KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA ZAGREBA - HRVATSKI SAVEZ KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA

1.7.05

Uhvaćena Duga - kako naručiti knjigu?

Knjigu možete nabaviti po cijeni od 50 kuna pouzećem, uplatom na žiro račun br.

2340009-1110012451 poziv na broj 1537636.

Uplatnicu pošaljite na adresu:
Hrvatski savez klubova liječenih alkoholičara,
Klinika za psihijatriju KB "Sestre milosrdnice"
Vinogradska c. 29, 10000 Zagreb
uz naznaku Vaše točne adrese.

Knjigu možete kupiti i u sjedištu HSKLA, na gornjoj adresi, u socijalnoj službi Klinike.
Informacije na telefon 01 37 87 217.

Zahvala

Hvala svima koji su s nama podijelili radost rođenja naše knjige

Povodom promocije naše nove knjige priča iz života, "UHVAĆENA DUGA - Za život bez alkohola", održane 17. lipnja 2005. godine u Zagrebu, najiskrenije zahvaljujemo svim članovima klubova, stručnim djelatnicima, alkoholozima i prijateljima koji su svojom nazočnošću pridonijeli uspjehu ove promocije.
Cijenimo Vašu dobru volju kojom ste dio svog dragocjenog slobodnog vremena darovali baš nama.
U nadi novih druženja u ovakvim lijepim prilikama, srdačno Vas pozdravljaju urednice,

Prim. mr. sc. Vesna Golik-Gruber i
Prim. dr. sc. Mirjana Marković-Glamočak

Uhvaćena Duga - Sadržaj knjige

SADRŽAJ KNJIGE

I. U vlasti alkohola
II. Moj život s alkoholičarom
III. Zašto piješ, tata? Mama, nemoj piti!
IV. Kumovao mi je alkohol
V. Leptir se pretvara u žohara
VI. Piti ili biti
VII. Kako mi je alkohol uništio zdravlje
VIII. Iz tame u svjetlost
IX. Rehabilitacija je spor proces
X. Apstinencija
XI. Počeo sam ponovno piti
XII. Bez kluba nema apstinencije
XIII. Danas, nakon puno godina
XIV. Vjera i alkohol

Uživala sam čitajući svaku priču

Kad sam sredinom prošle godine dobila ponudu prim.mr.sc. Vesne Golik-Gruber da zajedno s njom priredim knjigu priča iz života, odmah sam pristala. Nisam ni razmišljala kakav je posao preda mnom.
Čitala sam priču za pričom, gotovo svaki dan, često i do kasno u noć. Nije to bilo obično iščitavanje. Izdvajala sam pojedine misli, rečenice pa i cijele odlomke koji su mi bili posebno dragi.

A nije ih bilo malo, često sam se i teško odlučila. Toliko je toga što sam htjela podcrtati, izdvojiti! Jer to nisu obične priče, naručene na neku temu. To su priče pisane srcem, proživljene, odrađene. Zato ni u jednom trenu nisam osjećala teret, radila sam sa zadovoljstvom.

Postepeno sam sve više osjećala bogatstvo novih spoznaja koje sam na ovaj način dobivala. Ulazila sam polako u svijet jedne velike obitelji, osluškivala njihove probleme, pokušaje rješavanja istih, ušuljala sam se potiho, u često intimne, probleme pojedinaca. Posebno su me dirnule priče djece koja iskreno i vrlo ozbiljno progovaraju o problemu za koji mnogi odrasli misle da ga ni ne primjećuju, a kamo tek prepoznaju. Veselila sam se s njima, suosjećala sa sedmogodišnjim Lukom koji savjetuje tati: ?Nemoj više piti, to će ti škoditi?, s Kiki koja je sretna jer će njezine mlađe sestrice imati drugačije djetinjstvo i majku koju ona nije imala, te mnogim drugim sudionicima ovih priča.

Radile smo zajedno, mijenjale redosljed odabranih priča, izdvojenih odlomaka i misli, nadopunjavale se u želji da svima koji će čitati knjigu što bolje približimo ove tople priče.
Nastojale smo priče svrstati u pojedine grupe prema sadržaju o kojem se najviše u priči govori. No to je bilo jako teško jer u svakoj priči ima dio koji govori o početku bolesti, razlozima prekomjernog pijenja, problemima, liječenju i konačno uspjesima.Tako je nastalo petnaest poglavlja u kojima su uglavnom priče koje najviše govore o jednom problemu. To je jedna cijela paleta proživljenog, težnja k ljepšem i boljem, želja za slobodom, drugačijim životom, svjetlosti koju postižemo voljom i radom, težnjom da uhvatimo dugu.

Naslov smo odabrale iz brojnih prijedloga, od kojih su neki: ?Iskrene ispovijedi?, ?Priče pisane srcem?, ?Ogledalo duše?, ?Svjedočenja onih koji su prošli pakao alkoholizma?, ?Priče onih čiji su najmiliji oboljeli?, ?Alkoholne stranputice, ?Vapaji za pomoć?, ?U vlasti alkohola?, ?Priče beznađa?, ?Priče priznanja i pokajanja?, ?Gospodar alkohol?, ?Od svjetla do tame?, ?Od alkoholne patnje do sreće?, ?Priče puta, nade, uspjeha i smisla novoodabranog puta?, ?Priče nade i novog života?, ?Iskustva i preporuke?, Priče o pobjedi nad alkoholom? i mnogi drugi. Konačan odabir bio je UHVAĆENA DUGA - Za život bez alkohola, koji ovom krasnom prirodnom pojavom spaja kišu i sunce-tugu i sreću, o čemu razmišlja i većina autora naših priča.

Osobito lijepe misli, kojih je bilo mnogo, nastojale smo izdvojiti i prethode svakoj grupi priča.Vi bi vjerojatno odabrali nešto drugo. Zato preporučam, uzmite knjigu u ruke, upoznajte velike junake ovih priča i uživite se u njihov život.

Prim.dr.sc. Mirjana Marković-Glamočak

Uhvaćena Duga - Predgovor

Predgovor

Ova knjiga je zbirka priča iz života, objavljenih tijekom 10-tak godina izlaženja Alkohološkog glasnika, stručno-informativnog glasila Hrvatskog saveza klubova liječenih alkoholičara i Zajednice klubova liječenih alkoholičara Zagreba. Kao glavna urednica Glasnika, nastojala sam da on bude plod zajedničkog rada i suradnje stručnih djelatnika i svih onih kojima je prvenstveno namijenjen - liječenih ovisnika o alkoholu i članova njihovih obitelji.

Rad mi je olakšavala dugogodišnja funkcija predsjednice Zajednice klubova Zagreba i Hrvatskog saveza, jer sam bila na izvoru informacija i stoga se moj rad velikim dijelom sastojao u poticanju i motiviranju na pisanje i prikupljanju priloga, te tematskom oblikovanju brojeva, u kojima su, uz stručne priloge i izvješća o radu u klubovima, važnu ulogu imale priče iz života koje su utjecale na emocionalnu sferu. Priče su svi rado čitali, a mnogima su bile najdraži dio glasnika. Svaki broj je bio novi izazov i veliko zadovoljstvo. Radom na Glasniku stjecala sam iskustva i nove, drage suradnike. Bilo je sve lakše skupiti priloge i oblikovati broj.

Prilozi su postajali sve raznovrsniji i kvalitetniji. Oduševljavale su me iskrenost i nesebičnost s kojom su pojedinci željeli pomoći drugima, bez obzira radilo se o stručnom prilogu, izvješću ili priči, pisalo se o sebi, za drugoga. Sve u težnji za srećom i nekim drugim, punijim životom, kojeg možemo postići samo zajedničkim razumijevanjem. Ti su prilozi bili toliko vrijedni, životni, iskustveni i jednostavno se nametnula ideja da se objave kao knjiga, tako očuvaju od zaborava i postanu lako dostupno štivo - priručnik svima kojima su potrebni za život bez alkohola.

No, obzirom na obilje kvalitetnih materijala, dogovorili smo se da to bude trilogija. Prva knjiga tiskana je 2003. godine kao priručnik pod naslovom Zbornik stručnih radova Alkohološkog glasnika, koji je obuhvatio stručne radove 118 autora. Ovo je druga knjiga u kojoj su skupljene priče iz života, a čija sam urednica, zajedno s prim. dr. sc. Mirjanom Marković-Glamočak. Treća knjiga će biti monografija o 40 godina djelovanja klubova liječenih alkoholičara u Hrvatskoj.

Knjiga priča pruža lako štivo, ali duboko dojmljivo. Pravo je zrcalo dijela života oko nas, koji je skriven za oči javnosti i o kome su pojedinci odlučili nesebično progovoriti. To su stvarna razmišljanja i opisi životnih situacija, koji omogućavaju upoznavanje i prepoznavanje ove ozbiljne problematike i konkretnih rješenja od strane onih koji su njome pogođeni. Iz njih se može mnogo naučiti, jer život je najbolja škola i najbolji učitelj.

Sve priče su autentične. Svaka je vrijedna i na svoj način drugačija, neponovljiva. Većinom svjedoče o tužnim prizorima iz obiteljskog života, o nezadovoljstvu, svađama, krizama, gubicima i alkoholnoj patnji, ali i o putu izlaska i novog života, o putu koji nije nimalo lak ni jednostavan, ali se njime isplati krenuti. Vrijednost ove knjige očituje se u jasnom naziranju tog puta, kojeg svatko na svoj način treba utrti.

Aforizam: ?Ako je sunce sreća a kiša tuga, oboje je potrebno da nastane duga?, najbolje govori o sadržaju knjige. Nadam se da je u knjizi, kao što naslov i kaže - ?Uhvaćena duga?. A poruka je jasna ? ?Za život bez alkohola?.

Zahvaljujem u ime svih onih koji će čitati ovu knjigu, koristiti se njenim bogatim iskustvom, pomoći si njenim savjetima kao i preporučiti je onima koje poznaju, a kojima je potrebna, svima Vama koji ste nam upućivali svoje priče, bez kojih ne bi bilo ove knjige. Zahvaljujem vama, koji ste našli snage podijeliti s drugima svoja najintimnija i najbolnija iskustva i na taj način otvoriti put do srca mnogih ljudi.

Vjerujem da će knjiga mnogima biti poticaj da izađu iz malodušnosti i beznađa, da potraže pomoć i pokušaju uhvatiti dugu, što će im na kraju otvoriti put ka sreći.
Ova knjiga nastala je uz financijsku potporu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske kojem se i ovom prilikom zahvaljujemo.

Prim.mr.sc. dr. Vesna Golik-Gruber

UHVAĆENA DUGA - Održana promocija knjige "Uhvaćena duga - Za život bez alkohola"

U Zagrebu je 17. lipnja 2005. godine na Tribini grada Zagreba, Kaptol 27, održana promocija knjige priča iz života "Uhvaćena duga - Za život bez alkohola", koja je dio trilogije najavljene još prije tri godine od Hrvatskog saveza klubova liječenih alkoholičara (HSKLA). Zbirka obuhvaća 187 priča objavljenih tijekom posljednjih deset godina u Alkohološkom glasniku.

Promociji je nazočilo oko osamdeset prisutnih, većinom uglednih alkohologa, liječnika, socijalnih radnika i medicinskih sestara, ali su još brojniji bili članovi pojedinih klubova iz raznih dijelova naše zemlje. Od eminentnih alkohologa spomenula bih doc. dr. Darka Breitenfelda, prim. dr. sc. Željka Marinića, a ostale ne bih navodila poimence da nekoga slučajno ne izostavim, a jednako su uveličali ovaj naš skup.

Prezentaciju je pozdravnim riječima otvorio novi predsjednik HSKLA, dr.sc. Zoran Zoričić. Govorio je o njegovom viđenju nastanka ove knjige, zahvalio se sponzoru, Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske, te urednicama. Naglasio je zahtjevan rad koji je prethodio i rezultirao tiskanjem ove knjige, vrijednosti pisane riječi općenito, a posebno iz područja alkohologije. Priče obuhvaćene u knjizi neće pasti u zaborav, nego ostati vrijedno štivo koje će novim generacijama koristiti u radu na rehabilitaciji u klubovima, ali i svakom pojedincu posebno.
Slijedila je riječ prve urednice, prim. mr. sc. Vesne Golik-Gruber, koja je bila idejni začetnik nastanka ove zbirke priča, a kao predsjednica HSKLA protekle četiri godine, neposredno je sudjelovala u nastanku mnogih objavljenih priča.

Znala je prepoznati osobe koje znaju izraziti proživljeno u pisanom obliku, pa ih je poticala da napišu svoja osobna iskustva u vezi s alkoholizmom, bilo kao liječene osobe ili članovi obitelji. Zahvalila se svima koji su pisali priče, bez kojih ne bi bilo ove knjige. Zahvaljujem Vama koji ste našli snage podijeliti s drugima svoja najintimnija i najbolnija iskustva. Na taj ste način otvorili put do srca mnogih ljudi i vjerujem da će to biti mnogima poticaj da izađu iz malodušnosti i beznađa, da potraže pomoć i pokušaju uhvatiti dugu, što će im na kraju otvoriti put ka sreći.

Kao druga urednica, upoznala sam pobliže prisutne o načinu našeg zajedničkog rada u nastanku ove knjige. Oduvijek sam voljela pisanu riječ, pa tako i ove priče koje sam malim dijelom upoznala i ranije, kao član Uredničkog odbora Alkohološkog glasnika.

No mogu reći da pravu vrijednost, količinu napisanog, iskrenost i autentičnost priča poznajem tek sada. Čitala sam priču za pričom, često do kasno u noć, izdvajala pojedine, posebno lijepe dijelove, misli, rečenice. Slagala sam ih po mojim prioritetima, izmjenjivala razmišljanja s dr. Golik i tako smo postupno, u nešto manje od godinu dana, razvrstale priče u petnaest poglavlja. Nije bilo jednostavno, ne zato što su priče komplicirane, dapače, većina je pisana jednostavno, običnim jezikom, toplim riječima. To su iskrene, proživljene priče, često s dosta tuge, ali opet se u svakoj nazire nada, a u mnogima veliča pobjeda nad jednim od najvećih zala čovječanstva -alkoholom. Teško ih je bilo razvrstati jer gotovo u svakoj autor govori nešto o početku bolesti, liječenju, promjeni na sebi i u sebi, o svojoj obitelji. Ipak smo zajedničkim dogovorom, uvažavajući makar i malo različita mišljenja, uspjele napraviti predviđena poglavlja.

Nekim pričama smo promijenile naslove jer su mnoge imale isti naslov: npr. "Moj alkoholizam", "Moja rehabilitacija", "Sjećam se"... Nove naslove nismo izmislile već odabrale iz napisanog teksta prema sadržaju koji je u priči dominirao. Vjerujemo da će autori, ako prepoznaju svoju priču, biti zadovoljni naslovom. Umjesto potpisa smo ostavili samo ime ili inicijale.

Naslov knjige smo također zajedno odabrale, iz niza predloženih. Činilo nam se da ova krasna prirodna pojava, duga, najbolje govori o sadržaju knjige. Naši junaci priča su proživjeli kišu, dočekali sunce, prolazili kroz tužna razdoblja do sretnog života bez alkohola, a to sve simbolizira duga.

Imali smo sreću da se prof. Branko Vujanović, akademski slikar-grafičar, prihvatio ilustracije naslovne stranice naše knjige. Slikom je još jednom naglasio poruku svih naših priča i knjige u cijelosti, na čemu mu se u ime urednica najiskrenije zahvaljujem. Isto tako, hvala na krasnim riječima koje je uputio svima nama na promociji knjige.

Promociju je uljepšala kratka prezentacija sadržaja knjige u elektroničkom obliku, ističući naslove, crteže objavljene u glasnicima karakteristične za pojedina poglavlja, uz nekoliko izdvojenih rečenica, posebno značajnih za svako poglavlje. I prezentacija je zajednički rad urednica.

Završili smo knjigu, spasili prekrasne priče od zaborava, a vjerujem da će knjiga na svom putu do ruku čitatelja postići ono što smo uistinu željele, a to je pomoći još mnogima koji ne znaju da je problem prekomjernog pijenja i ovisnosti o alkoholu zakucao na njihova vrata ili da im se to može dogoditi već sutra. Učinimo još nešto: preporučimo dobronamjerno svima u svojoj blizini da uzmu knjigu u ruke, pročitaju je, prožive bar dio neke od ovih toplih priča i tako s više razumijevanja prepoznaju i pomognu u rješavanju ovog velikog problema današnjice, koji se često događa baš našim najmilijima.

Prim. dr. sc. Mirjana Marković-Glamočak