Up Back Next

Tisak o mjesecu borbe protiv alkoholizma

Vjesnik, 13. studenoga 1998.

GOTOVO MILIJUN HRVATA PATI ZBOG ALKOHOLA

Na konferenciji za novinare, u povodu Mjeseca borbe protiv alkoholizma i drugih ovisnosti, Vlatko Thaller, predstojnik Klinike za psihijatriju, alkoholizam i druge ovisnosti Kliničke bolnice Sestre milosrdnice u Zagrebu i šef Odjela za alkoholizam Darko Breitenfeld, rekli su da građanin Hrvatske godišnje prosječno popije između 10 i 11 litara čistog alkohola, što je pet puta više od količine koja ne bi znatnije utjecala na zdravlje. Problem alkohola naročito je prisutan medu adolescentima a dobna se granica početka pijenja pomiče prema sve mladima. Polovica stope smrtnosti populacije između 15 i 40 godina izravno je uzrokovana alkoholom, a 60 posto samoubojstava u Hrvatskoj počinjeno je u alkoholiziranom stanju.

Večernji list, 19. studenoga 1998.

TADIJA OPAČAK I IGOR LONČAR - MARATONCI KOJI SU DOBILI ŽIVOTNU UTRKU

Maraton "Trčanjem protiv pušenja, alkohola i droge" 'optrčao' tridesetak zagrebačkih škola. Idejni začetnik maratona, prim. dr. Darko Breitenfeld, upozorava da se svaka opasnost mora suzbiti u korijenu, zato su maratonci odašiljali svoje poruke najmlađima koji još nisu kušali te poroke. Maraton su poveli maratonci Opačak i Lončar i oni su vukli do posljednje postaje. Kako su se prijedeni kilometri povećavali, pridružili su im se kick-boksačica Iva Anzulović, bakljonoša iz Atlante Željko Ivnik, dizač utega Eugen Pervan, Helena Peleš i drugi.

Jutarnji list, l9.studenoga 1998.

DUGO NAJAVLJIVANI MARA-TON TRČALO SAMO DESETAK SPORTAŠA! - Baš ih briga za alkoholizam. Slab odaziv uzornih sportaša na maraton protiv ovisnosti. Robert Prosinečki, iako je obećao, nije se odazvao maratonu, a nije se pojavila ni zagrebačka gradonačelnica Marina Matulović Dropulić. Malobrojni "maratonci" više su se vozili nego trčali.

Vjesnik, 19. studenoga 1998.

ZAGREB - U sklopu Mjeseca borbe protiv alkoholizma, u srijedu je održana maratonska utrka kroz Zagreb, "Športom protiv pušenja, alkohola i droge" od Sesveta do KB "Sestre milosrdnice". Sudionike maratona pred Gradskom su vijećnicom dočekali predsjednik HOO Antun Vrdoljak, dr. Mirta Lončar, stručni savjetnik Gradskog ureda za zdravstvo i Gradskog ureda za rad i socijalnu skrb, te prim. Darko Breitenfeld.

Slobodna Dalmacija, 19.11.1998.

SPORTOM PROTIV ALKOHOLA - MARATON KROZ ZAGREBAČKE ŠKOLE Od osam sati ujutro do četiri popodne deset je hrvatskih sportaša širom grada prešlo stotinjak kilometara i pritom posjetilo tridesetak zagrebačkih škola, sa svrhom poticanja mladih da se uključe u sportske aktivnosti i tako se odmaknu od poroka.

Vjesnik, 30.studenoga 1998.

MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI

POŽEGA - Ovdje se o alkoholizmu i drogi govori samo kad se dogodi tragedija, a s ovim porocima suočena je jedino policija i u konačnici - sud, dok ostale institucije preventivnog karaktera šute i žmire. Promet drogom povećan je u usporedbi s prošlom godinom 440 posto. Suzbijanje narkomanije nije samo policijski posao. No, gdje su liječnici, što je s preventivom u školama? Crkva upozorava, no Crkva govori onom dijelu mladeži koji u poroke i neće upasti. U Požegi je 25 godina djelovao klub liječenih alkoholičara, no on više ne postoji. Izostala je potpora, ponajprije u liječničkim krugovima. Mjesec borbe protiv ovisnosti svodi se ovdje na "prigodna obilježavanja".

ZET, studeni 1998.

10 GODINA USPJEŠNOG RADA

Na godišnjoj skupštini Kluba " Podsused" istaknuto je , među ostalim daje, usprkos fluktuaciji radne snage, 54% članova ostalo u klubu.

Josip Čelan